0921-720 51 info@bodensgk.se

Välkommen till Bodens Golfklubb

Välkommen till Bodens Golfklubb

Välkommen till Bodens Golfklubb

RESULTAT 2018

Idag, den 14/8, spelade vi Scramble och vi var 34 deltagare.
Vinnande lag slog 62,7 slag och bestod av
Bosse Johansson
Staffan Dahlström
B-L Aldèn

Den 7/8 spelade 39 gubbar slaggolf
Vinnare A-klassen Tomas Rosendahl 72 slag
Vinnare B-klassen Jan Jarblad 69 slag
Vinnare närmast hål, bana 8, Jan Jarblad

Den 31/7 spelades Poängbogey 7-up (poängen räknades på de 7 bästa hålen)
med 37 deltagare.
Vinnare A-klassen Bengt Brännvall 22 poäng
Vinnare B-klassen Knut Svartz 21 poäng

Den 25/7 spelades ”Tappa inte bort bollen”
(vår variant av Blue ball). Vi var 30 stycken.
Vinnande lag spelade den speciella bollen fram till (och i) bäcken på hål 18
Lagmedlemmarna var
Lars Jonsson
Jan-Olof Sundberg
B-A Björklund

Den 17/7 spelade vi DANSKEN resp SPANJOREN
Vi var 34 stycken som vågade i värmen.
Vinnare A-klassen Lasse Hallberg 72,5 slag
Vinnare B-klassen Owe Sundén 71,5 slag

Den 3/7 var vi 36 st och spelade slaggolf.
Vinnare A-klassen Bosse Johansson 70 slag
Vinnare B-klassen Jimmie Berglund 72 slag

Den 27/6 var vi 39 gubbar och vi
spelade Scratch med hcp.
Vinnare A-klassen Bengt Brännvall 77 slag
Vinnare B-klassen Rolf Norling 84 slag

Den 19/6 var vi 22 stycken gubbar.
Vi spelade poängbogey JOKER
Vinnare A-klassen Kenneth Sundström 37 poäng
Vinnare B-klassen Stig Lindberg 39 poäng

Den 12/6 var vi 42 deltagare.Nytt rekord så här tidigt på säsongen.
Vi spelade poängbogey.
Vinnare A-klassen Tomas Ottosson  36 poäng
Vinnare B-klassen Jan-Olof Wikström  37 poäng

Den 5/6 var vi 26 st och spelade slaggolf.
Årets första spel på ordinarie greener.
Vinnare A-klassen  Stig Bergman 76 slag.
Vinnare B-klassen  Stig Lindgren 76 slag

Den 29/5 var vi 17 st och spelade SCRAMBLE
Segrande lag med 59,4  poäng var
Anders Renstöm
Jan-Olof Wikström
Hans Uhlander
Lars Jonsson

Resultat 2017

Idag den 26/9 var vi 26 st och spelade slaggolf.
Vinnare A-klassen Hans Karlgren 72 slag
Vinnare B-klassen Jimmie Berglund 76 slag

Den 19/9 spelade 17 deltagare Poängbogey 7 Up
(poäng räknades på de 7 bästa hålen)
Vinnare A-klassen K-J Larsson 20 p
Vinnare B-klassen Torbjörn Isacsson 20 p

Den 12/9 spelade vi Scratch med hcp!!!
Vi var 21 tappra som trotsade regnet.
Segrare i A-klassen  B-G Lundberg 80 slag
Segrare i B-klassen  Bengt Brännvall  82 slag

Den 5/9 spelad vi om titeln GUBBMÄSTARE -17
Ett STORT grattis till en välförtjänt titel
B-G Lundberg och som du vann med 72 slag.
Vi var 37 gubbar som spelade.

Den 29/8 var vi 30 deltagare och spelade Poängbogey
Segrare A-klassen  Lasse Jonsson 34 slag
Segrare B-klassen  Rolf Norling 36 slag

Den 22/8 var vi 37 gubbar som spelade Scramble.
Segrande lag med 62,5 poäng var
Jan Jarblad
Göran Ekström
B-L Aldén

Den 15/8 var vi 42 gubbar som spelade slaggolf.
Segrare A-klassen  Anders Renström 75 slag
Segrare B-klassen  Björn Lindegren 75 slag

Den 8/8 var vi 44 deltagare och spelade slaggolf.
Segrare A-klassen Göran Ekström 73 slag
Segrare B-klassen Gunnar Markström 74 slag

Den 1/8 var vi 30 deltagare och spelade Poängbogey Joker
Segrare A-klassen Martin Olofsson 40 poäng
Segrare B-klassen Jan Jarblad 42 poäng

Den 25/7 var vi 38 deltagare och spelade slaggolf.
Segrare A-klassen  Börje Jonsson 72 slag
Segrare B-klassen  Roger Eliasson 63 slag

Den 18/7 inställt på grund av regn.

Den 11/7 var vi 41 deltagare och spelade
DANSKEN och SPANJOREN (varannan vitt/rött resp. gult/rött utslag)
Segrare A-klasen K-J Larsson 72,5 p
Segrare B-klassen Jimmie Berglund 71,5 p

Den 27/6 var vi 30 st och spelade
”Tappa inte bort bollen”.
Det vinnande laget klarade av att behålla bollen i spel
under alla 18 hål, mycket bra.
Laget bestod av
Göran Ekström
B-A Björklund
Ove Lundqvist

Den 20/6 var vi 35 st och spelade slaggolf.
Segrare A-klassen Lars Hallberg 74 slag
Segrare B-klassen Tony Söderström 77 slag

Den 13/6 var vi 23 stycken och spelade Poängbogey Joker
Segrare A-klassen Bo-Gunnar Lundberg 43 p
Segrare B-klassen Kenneth Widäng 53 p

Den 7/6 var vi 17 stycken och spelade Poängbogey
Segrare A-klassen Germund Paulsson 36 p
Segrare B-klassen Hardy Vikström 47 p

Den 30/5 var vi 21 stycken och spelade SCRAMBLE
Segrande lag med 61,5 poäng var
Håkan Björklund
Ulf Johansson
Bo-Lennart Aldén